Palkovics: a NATO Magyarországra telepítheti védelmi innovációs programjának több elemét

2022. január 26. 19:31

Óriási összegeket, 400-500 milliárd forintot fordítunk a magyar hadiipar építésére.

2022. január 26. 19:31
null

Jó esély van arra, hogy a NATO Magyarországra telepítse DIANA védelmi innovációs programjának több elemét, a végső döntések legkésőbb a nyárig megszülethetnek - mondta az innovációs és technológiai miniszter a Világgazdaságnak. Palkovics László a szerdán megjelent interjúban közölte, a DIANA három szintből épül fel.

A lebonyolításért felelős diplomáciai főhadiszállást, a különböző koncepciók előremenetelét segítő akcelerátori feladatokat, valamint az egyes technológiák tesztelését lehetővé tevő környezetet valamelyik NATO-tagállamba telepítenék. 

Hozzátette, hogy bár sok ország jelentkezett,

jelzésértékű, hogy elsők között Magyarországra érkezik kétnapos terepbejárásra az új típusú biztonsági kihívásokért, egyúttal az innovációért felelős főtitkárhelyettes, David van Weel. 

Arra a kérdésre, mi a gyakorlati jelentősége, ha magyarországi bázisa lesz a DIANA programnak, Palkovics László elmondta, a főhadiszállást tekintve diplomáciai, az akcelerátori és a teszttevékenységnek viszont konkrét tudományos és gazdasági haszna is van, hiszen elindít egy olyan folyamatot, hogy más NATO-tagállamokból Budapestre vagy éppen Zalaegerszegre jönnek majd cégek. 

A belföldi szereplőknek kiváló lehetőségeik vannak a nemzetközi mezőnyben, ugyanis a NATO által preferált nyolc terület közül az adatvezérelt technikával, a mesterséges intelligenciával, az autonóm eszközökkel és a szuper-számítástechnikával kifejezetten magas szinten foglalkoznak Magyarországon – ismertette a miniszter. 

A DIANA védelmi innovációs programban a magyar szerepvállalás egyértelmű elismerést jelentene, egyben a nyugati szövetségi rendszer elmélyülését mutatná.

 – fogalmazott a miniszter. 

A magyar hadiipar visszaépítése amellett, hogy az ország biztonságát erősíti, munkahelyeket teremt

Palkovics László a magyar védelmi iparról kiemelte, tartható az 500 milliárd forintos éves kibocsátás elérése 2030-ig, sőt ez az összeg a szektor cégeinek éves forgalmát tekintve az évtized végére megduplázható, és 1000 milliárd forint körüli szinten teljesülhet. 

A magyar hadiipar visszaépítésének célja, hogy Magyarország biztonságát, szuverenitását és az európai védelmi képességeit megerősítsék. Mindezek mellett a hadiipar újjáélesztése hozzájárul az ország gazdasági, ipari-technikai fejlődéséhez, az innovációhoz és a munkahely-teremtéshez – jelezte. 

Palkovics László elmondta,

a már zajló hadiipari beruházások költsége 400-500 milliárd forint körül alakulhat.

A projektek közül példaként említette, hogy rövidesen indul a lőszerüzem kivitelezése Várpalotán, ahol lesz még egy robbanóanyag-gyár is. Zalaegerszegen tető alatt van a gyárépület, márciusban indul a technológiafejlesztési ütem, jövő év elején kezdik a Lynxek (harcjárművek) gyártását. Kaposváron pedig a Nurol Makina harcjárműveinek gyártása is elrajtolhat. 

„Egyértelműen ki fog derülni 2030-ig, hogy egy jó döntést sikeresen hajtottunk végre a védelmi ipar felélesztésével” – fogalmazott a miniszter a Világgazdaságnak.

(MTI)

Borítókép: MTI/Vasvári Tamás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Patapata
2022. január 27. 12:42
Románia megszállást, azaz katonai bázisokba szállásolt külföldi haderőt kap, magyarország meg kutatási és gyártási bázisokat kaphat. Ez utóbbi egy picivel jobbnak tűnik, már csak gazdaságilag is.
skin777
2022. január 27. 06:26
Na andinak meglesz az új gyémántnyaklánc meg a nagy páncélszekrény is megtelik. Ez újjabb siker.
soosandras
2022. január 27. 06:23
Bangónét a Kormányba !
Tidal_wave
2022. január 26. 22:39
Na, idióta libsik, lehet putyinpincsizni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!