3D nyomtatás: a következő ipari forradalom
„A bionyomtatásnak messze az orvosi közegen túl is lesznek alkalmazásai. A digitális gyártás közelgő forradalma technológiák összekeveredésével jár, és a réteges 3D nyomtatás csak egy közülük. Ide fog tartozni a szerves és szervetlen anyagok molekuláris összeszerelése is, és ezért olyan fontos a bionyomtatás.
Ha műanyagot vagy fémet nyomtatunk, ugyan kellenek utómunkálatok, de a végső változat majdnem ugyanaz, mint ahogy kijött a printerből. Viszont ha élő sejteket nyomtatunk, az organikus ön-összeszerelő folyamat folytatódik a printelés után, a nyomtatott sejtek saját biológiájuk parancsa szerint állnak egybe, rendeződnek át. Bonyolult szerveknél nem kell rétegenként printelni minden hajszáleret, mert a print után organikusan összeállnak az élő anyagban.
Egy-két évtized múlva sokféle dolgot fogunk nyomtatni szintetikus, ön-összeszerelő anyagokból. Évezredek óta állítunk elő termékeket egykor élő, de megmunkálásukkor halott dolgokból, például fából és bőrből, úgyhogy van gyakorlatunk az organikus ön-összeszerelés tárggyá alakításában. A rétegről rétegre gyártás és a szintetikus biológia, valamint a nanotech 2.0 fejlesztéseinek összekombinálásával egy sereg izgalmas eljárást találunk CAD (számítógéppel generált) tervek fizikai dolgokká formálására.”
Összesen 5 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Pedig ez lesz. Tárgyakat, nagyokat is ( ház, autó ), már tudnak nyomtatni.
Erre tényleg fel kéne készülni tecnikailag, oktatásban..........stb.
Bejelentkezés