Ahány nyelv, annyifélék a Wikipédia tényei?
A német Koblenz-Landau Egyetem kutatói által fejlesztett Wikiwhere honlap a szerkesztők nyelvi forrásai alapján segít a felhasználóknak megállapítani, hogy melyik Wikipédia-szócikkek elfogultak.
Szoftverük ugyanazon témákról különféle nyelveken írt, feltételezhetően különböző forrásoktól befolyásolt szócikkeket hasonlít össze. A nagyon eltérő források azt is jelenthetik, hogy ugyanazon szócikk az igazság teljesen más változatával ismerteti meg például az angolul, hindiül vagy oroszul olvasó felhasználót.
A Wikipédia botokkal korrigálja a rossz-szándékú szerkesztéseket, felcímkézi a potenciális gyűlöletbeszédet, viszont a szerkesztők lényegében bárhonnan bármilyen forrást felhasználhatnak. A Wikiwhere nyelv, IP-cím és legfelsőbb szintű tartomány (például a hu.wikipedia.orgban az org) alapján lokalizálja a forrást.
A források földrajzi alapon ugyan nem feltétlenül elfogultak, a Wikiwhere módszerével mindenesetre átfogóbb elemzés végezhető igazságtartalmukról.
„Sok elfogult szereplőnek egyáltalán nem érdeke, hogy legyen független forrásból származó semleges információ, és így a Wikipédia tényleg nagyon fontos szerepet játszhat” – nyilatkozta Shane Greenstein harvardi kutató.
Összesen 15 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
ahogyan a nyomtatásban megjelent lexikonok sem egységesek. Nyilván (maradva az angol és a hindí nyelvnél) mást írnak az angolok az 1857-es szipojlázadásról és mást az indiaiak.
Persze törekedni kell az objektivitásra.
A legszélsőségesebbek a törökök/azeriek, akik az örményekkel kapcsolatos szócikkek angol változatát is rendszeresen átírják a saját vérlázítóan hazug narratívájukra.
Van ilyen gond, de azért az nem igaz, hogy lektorálatlan. Az a gond, hogy akik lektorálják, önként, társadalmi munkában teszik mindezt, és nincs energiájuk arra, hogy azonnal észrevegyenek és lereagáljanak minden faszságot/szándékos hazugságot, ami felkerül.
Ha viszont jelented, törlik/javítják.
Azt mondanám, a wikipédia egy normális világban nagyszerű kezdeményezés lenne, csak a a világ tele van küldetéstudatos idiótákkal, akik ezt is képesek elcseszni.
Azért vannak területei, ahol hasznos és megbízható - nem tudományos értelemben, hanem a mindennapi tájékozódásban.
édes istenem, ne kezdd ezt az ostobaságot
Bejelentkezés