Elménkkel is vezérelhetünk robotot?
Két amerikai felsőoktatási kutatócsoport is újfajta ember-robot kommunikációt segítő rendszeren dolgozik.
Az egyik, az MIT Számítástudomány és Mesterséges Intelligencia Labor (CSAIL) és a Boston Egyetem közös fejlesztése lehetővé teszi, hogy gondolati úton javítsuk ki a robot hibáit. A gépnek tárgyat kell kiválasztania, pontatlan választásait pedig elektroenkefalográf (EEG) puha sisakféle segítségével korrigáljuk. Új gépitanulás-algoritmusok közreműködésével a rendszer 10-30 milliszekundumon belül osztályozza agyhullámainkat. Egyelőre nagyon egyszerű bináris választásokon alapul, de idővel bonyolultabb utasításokat is sugallhatunk a robotnak.
Amikor agyunk valami rendelleneset észlel, a rendszer felderíti az úgynevezett „hibával kapcsolatos lehetőségeket”, és eldönti, egyetértünk-e a robot döntésével, vagy sem. Semmi mást nem kell tennünk, csak tudatilag helyeselni vagy ellenkezni, és a gép alkalmazkodik hozzánk. Ő alkalmazkodik, és nem mi. Ha bizonytalan, újból reagál ránk, mindaddig, amíg nem azt teszi, amit gondolunk.
A jövőben bináris helyett többválasztásos döntések irányába fejlesztik tovább a rendszert.
A másik projekt, a Brown Egyetem rendszere azon alapul, hogy ha például késekkel teli asztalon ki kell választani egy meghatározott kést, feltesszük magunkban a kérdést, hogy melyiket. A kutatók nyelvtechnológiákkal és egy speciális algoritmussal megvalósították, hogy a robot is így tegyen.
A megoldásokhoz bizonyossági pontokat rendel. Mindent számszerűsít. Ha teljesen biztos, hogy a jót választotta, nem kérdez. Ha bizonytalan, felemel egy kést, és megmutatja a felhasználónak.
„Ezt?” – kérdezi.
A jövőben robusztusabb beszédfelismerő megoldással kombinálják egybe az algoritmust, hogy még gyorsabb és pontosabb legyen az ember-robot együttműködés. Egyelőre a rendszer csak nagyon egyszerű kérdésekből von le egyszerű következtetéseket, de idővel tárgyak térbeli elhelyezkedését sokkal pontosabban leíró elöljárós szerkezeteket stb. is érteni fog.
Mindkét projekthez a CSAIL korábbi igazgatója, Rodney Brooks Rethink Robotics cégének egyik sztárját, a Baxter ipari robotot használták tesztalanyként.
Összesen 2 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Hehe! A robot gyorsan rá fog jönni, hogy "ő" is tudja befolyásolni a hülyék agyát.
Bejelentkezés