Etikus üzleti siker?

2012. március 23. 12:16

A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) képzést folytat az üzlet és etika témájában.

2012. március 23. 12:16

Ellent mond-e egymásnak etika és üzleti siker? Van-e létjogosultsága a fenntartható fejlődés gondolatának a gazdasági világválság közepette? Közgazdászok, és felelősen gondolkodó gazdasági szakemberek egyre növekvő csoportja hosszú évek óta hangoztatja, új alapokra kell helyezni a gazdaságot, szemléletváltásra van szükség, hogy új, fenntartható egyensúly alakuljon ki.

Ezt az alternatív közgazdasági irányzatot Magyarországon 2010 óta intézményesen is tanítják. A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem ekkor indította el közösen Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) képzését, a római testvérintézmény, a Pápai Szent Tamás Egyetem (Angelicum) Helen Alford dékán által vezetett hasonló képzése alapján, melynek idén már a harmadik évfolyamára várják a jelentkezőket.

A KETEG tantárgyait három elméleti blokkban (gazdaság, társadalomtudományok, teológia) és egy gyakorlati modulban tanítják. Az oktatók a Sapientiáról, a Corvinusról, a keszthelyi Pannon Egyetemről, illetve a vállalkozói szférából (ÉRME klub, Közösségi Gazdaság) kerülnek ki, a gazdasági tárgyak oktatói között számos neves, az alternatív közgazdasági irányzat iránt elkötelezett gazdasági szakember szerepel.

Gyakori meghívott vendégek külföldi egyetemek szakértői is, így járt már itt prof. Wolfgang Grassl amerikai marketing szakértő, és 2012. áprilisában vendég lesz prof. Helen Alford római dékán asszony is a szak által szervezett konferenciára és órákra.

A KETEG folyamatosan keresi a lehetőséget hazai és külföldi egyetemekkel, főiskolákkal, intézményekkel való együttműködésre, valamint arra, hogy partnerséget alakítson ki a magánszféra egyes szereplőivel, akik a végzett hallgatók foglalkoztatására, elhelyezkedésére nyitottak, azaz akik maguk is fontosnak tartják az etikusság és a fenntarthatóság érvényesülését gazdálkodásukban.

A képzés fontos elve a közösség, a közös munka. Az elkötelezett hallgatók és tanáraik együttgondolkodásként értelmezik ezt a 2 éves posztgraduális képzést, amelyben számos tevékenységet önkéntes alapon maguk szerveznek (tréningeket, konferenciákat, előadásokat, de állandó rádióműsoruk is van). A KETEG ösztöndíj-programot is szervez: egy hallgatójuk az Angelicum ösztöndíjasa lesz 2012-ben.

A képzésre BA-val és lehetőleg alapfokú gazdasági ismeretekkel is rendelkező diákokat várnak, akik nyitottak egy újfajta szemléletre, amelyet a saját szakterületükön integrálni tudnak.

Az Egyház társadalmi tanításáról:

Kevesen tudják, hogy a társadalomtudományokban és a közgazdaságtanban ennek a felelős együtt gondolkodásnak az egyik alapdokumentuma a XIII. Leó pápa Rerum Novarum (Az új dolgok) kezdetű enciklikája (1891), amelyet sok más pápai és egyházi dokumentum követett, köztük II. János Pál sok írása, és XVI. Benedek pápa Caritas in Veritate (Szeretet az igazságban) kezdetű 2009-es enciklikája. Az egyház társadalmi tanítására alapozva sok írás született, és a XX–XXI. században több műhely (egyetemek, intézetek) is létrejött ennek szellemében, amelyek mind a társadalomtudományok, mind a gazdaság területén alapul veszik ezt a tanítást. A Pápai Szent Tamás Egyetem – Angelicum (Róma), a bolognai, a nápolyi egyetem, University of Saint Thomas, Saint Paul, Minnesotha, John Ryan Institute, Dayton University, Ohio (USA), és más amerikai egyetemek, Katolische Universität, Eichstätt (Inglostadt), más német, belga egyetemek, és Spanyolország, amely egyfajta központ a navarra-i, és barcelonai üzleti iskolákkal.

(x)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!