Szupernagy fekete lyuk mágneses mezői váltak láthatóvá (VIDEO)

2021. március 24. 17:39

Először sikerült kimutatni és láthatóvá tenni egy fekete lyuk közvetlen közelében a mágneses mezőket – közölte szerdán a bonni Max Planck Rádiócsillagászati Intézet.

2021. március 24. 17:39
null

A fekete lyukról készített első felvételeket 2019-ben mutatták be. Ezeken a Szűz csillagképben lévő Messier 87 óriás galaxis közepén található objektum látható, amelyet egy vöröses-narancsos akkréciós korong vesz körbe. A gigantikus objektum pontosabb megismeréséhez jutott egy lépéssel közelebb a mágneses mezők kimutatásával a bonni intézet.    

„Ez nagyon fontos, mivel ezáltal jobban megérthetjük, hogyan keletkeznek egy fekete lyuk környezetében a fényes szerkezetek” – mondta Anton Zensus, az intézet vezetője.    

A szükséges adatok az Event Horizon rádióteleszkóp-hálózattól (EHT) származnak.

Az EHT nemzetközi projektje keretében készültek el a tudományos világszenzációnak számító 2019-es felvételek,

a szakértők azóta folytatták az adatok értékelését és ez alapján sikerült elkészíteni az első képet a mágneses mező eloszlásáról, amely az M87 középpontjában lévő fekete lyuk úgynevezett árnyéka körül fényes gyűrűként látható.    

Az eredményhez vezető megoldást az a megfigyelés adta, hogy a rádiósugárzás polarizált, tehát nem véletlenszerű a rezgések iránya. A polarizált sugárzás az asztrofizikusok számára megbízható jelzés mágneses mező jelenlétének. A mágneses mezők fontos szerepet játszanak a nagy sebességű gázkilövellések, az úgynevezett jetek kialakulásában.    

– mondta Anton Zensus.    

A több milliárd naptömegű fekete lyukakban hatalmas tömeg szorul össze nagyon kicsi területen. Az óriási gravitáció miatt közvetlen környezetéből még a fény sem menekülhet. Fekete lyukak keletkezhetnek például akkor, amikor kiégett óriáscsillagok összeomlanak saját súlyuk alatt.  Az M87-hez hasonló szupernagy tömegű fekete lyukak pontos keletkezése még nem ismert.

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2021. március 24. 21:37
Szerintem, a fekete lyukakat is Chuck Norris tette fel az égboltra ....
Boogie85
2021. március 24. 20:45
Ez se tudományos :)
Boogie85
2021. március 24. 20:09
A geometriával komolyan foglalkozó emberek (Riemann, Rutherford Williem Kingdom, ...) szerint az energia és az anyag a tér (téridő) görbülete, magyarul, besűrűsödése (sötét energia, anyag). A feketeluknak kell, hogy határa legyen, és ismét térré váljon. A nagy bumm helyett, (bigbang) sok nem kicsi, de mégis bumm (littlebang) várható, vagy volt is már. Szerintem :).
KannibálTatárÚr
2021. március 24. 19:51
A fekete lyuk nem is lyuk, hanem gömb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!