Interjú Kevin Kellyvel
2017. június 6. 8:30
Kevin Kelly, a Wired egykori alapító-főszerkesztője futurológus, író, fotós és a digitális kultúra kultikus hőse. Részt vett a cybervilág felé vezető Whole Earth Review és a Whole Earth Catalogue szerkesztésében, a Wired mellett a biológiai és gépi rendszerek összeintegrálódását felvázoló alapkönyvvel, az 1994-es Out of Controllal robbant be a világ köztudatába. Steven Spielberg Különvéleményében speciális tanácsadóként vett részt, jelenleg Ázsiáról készít egy 2018-ban megjelenő könyvet. Legújabb kötetében, a 2016-os The Inevitable-ben a következő 30 esztendő munkát, tanulást és kommunikációt egyszer, s mindenkorra megváltoztató 12 trendjét ismertetette. A Brain Bar Budapest jövőfesztivál egyik sztárvendégeként nyilatkozott a Mandinernek.
Interjú Tomotaka Takahashival
2017. június 5. 9:30
Tomotaka Takahashi a japán robotika egyik legismertebb képviselője, a Tokió Egyetem tanára, a kiotói Robo-Garage alapítója 1999 óta fejleszt emberszerű, humanoid gépeket. Ugyan épített már 3,5 méter magas, 2,5 méter széles „monstrumot” is, de nagyobb fantáziát lát a kisebb robotokban. Oszakai csapatával többször nyert robot-világkupát, egyik teremtményét, Kirobót kilőtték a világűrbe, a Kyosho játékgyártóval közösen készített Manoi humanoidsorozat komoly kereskedelmi sikernek bizonyult. A világhírű robotikus a június 1. és 3. közötti jövőfesztiválon, a Brain Bar Budapesten tartott előadást és bemutatót követően nyilatkozott a Mandinernek.
2017. május 9. 0:01
Az utazó ügynök problémája különböző tudományokban merül fel, számos területen alkalmazzák a megoldásokat. Az MI-kutatásban szintén igen népszerű, gyakran születnek izgalmas javaslatok, például genetikus algoritmusok vagy a rajintelligencia alkalmazása.
Interjú Dr. Fromann Richárd gamifikáció-kutatóval
2017. május 3. 11:20
A Homo ludensen, örökös játékos énünkön alapuló gamifikáció, azaz a játékosítás a 2010-es évek egyik népszerű vállalati tréning és oktatási módszere. Tavasszal jelent meg a Typotex kiadó gondozásában a terület egyik legismertebb hazai szakértője, Fromann Richárd hiánypótló könyve, a Játékoslét (A gamifikáció világa). A könyv kapcsán beszélgettünk a szerzővel.
Vörös Whitaker robotjai
2017. április 22. 9:00
2007-ben a Carnegie Mellon Egyetem Tartan versenygépe első alkalommal nyerte meg a DARPA legendás Grande Challenge-ét, a robotautók Párizs-Dakarját és a vele járó 2 millió dollárt. A győztes gép mögött a CMU legendás robotikusa, a nemcsak elméletekben, hanem barkácsolásban is kimagasló William „Vörös” Whittaker állt.
Asimov robottörvényei a 21. században
2017. április 10. 8:30
Asimov robottörvényeivel inkább filoszok foglalkoztak mindig, semmint fejlesztők, egy EU-s projekt robotetikusa szerint viszont nemcsak átírandók, de értelmezni is nehéz őket. Kellenek-e egyáltalán ilyen törvények? A társadalom robotizációjával talán igen, de ha egyszer újrafogalmazzák őket, célszerű praktikus szempontokat is figyelembe venni.
Evolúciós megoldások a számítástudományban
2017. április 5. 8:30
Biológia és számítástudomány kapcsolata már Neumann Jánost is foglalkoztatta. A számítógép megalkotásakor eleve az emberi agyból indultak ki, később pedig jöttek az evolúció mintájára működő algoritmusok. Ilyen algoritmusokkal ugornának szintet a Google és az OpenAI kutatói a mesterségesintelligencia-fejlesztésben.
Az OpenAI tanuló mesterséges intelligenciái
2017. március 26. 9:30
A gépi tanulás a jelenkori számítástudomány egyik legvirágzóbb szakterülete. Nincs nélküle mesterséges intelligencia, és a nyelvtechnológiákhoz is nélkülözhetetlen. Nagy adatsorokban való bányászást mellőző, különleges tanulásalapú megoldást kínál Igor Mordatch, az OpenAI vendégkutatója: ágensei nem emberi saját nyelvet teremtenek. Egyelőre igen egyszerű a kommunikációjuk, amelyben nem-nyelvi elemeket is használnak. A kutató bizakodnak, hogy munkájuk komplex rendszerré fejlődik.
Felhőrobotika
2017. március 22. 8:30
Hogyan válnak egydimenziós robotok multifunkcionális intelligens rendszerekké? Egyelőre nincs pontos recept rá, az elmúlt évek egyik markáns infokom trendje, a felhőszámítás-alapú robotika viszont komoly lépés ebbe az irányba.
Tréningek a virtuális valóságban
2017. március 11. 9:00
A virtuális valóság tényleges áttöréséhez minőségi tartalom mellett az alkalmazási területek folyamatos bővülése sem árt. Tréningeken eddig is használták a technológiát, valójában azonban nem aknázták ki a benne rejlő lehetőségeket.
3
Tényleg mesterséges intelligencia a mesterséges intelligencia?
2017. március 4. 8:05
Hiába slágertéma az MI, és szaporodnak gombamód az alkalmazások, ez az MI nagyon nem az, amiről sokan álmodoztak, és amivel még többen riogatnak. Szakbarbár gépi értelmek igazi intelligencia helyett.
1
2017. február 21. 8:30
Az egykori Microsoft-vezér javaslata, hogy ha egy robot elveszi egy ember munkáját, adózzon is utána. A robotadót az új állástalanok átképzésére, munkahelyteremtésre, társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére kellene költeni.
eTalon School
2017. február 20. 8:30
Az Etalon vagy pontosan eTalon – mint mérce és mint sok más e kezdőbetűvel ellátott szó– úttörő kezdeményezés, holisztikus megközelítésű budapesti oktatási szakkör. Lényege, hogy 10 és 14 év közötti gyerekek 3D animáción és modellezésen keresztül sajátítsanak el természet- és majd társadalomtudományi fogalmakat. Működőképes alternatíva és figyelemfelkeltő kiegészítő a még mindig tábla-kréta-tankönyv háromságon alapuló hivatalos oktatás mellé.
Robotika és etika
2017. február 11. 5:00
A robotika még mindig az egyik legdinamikusabban fejlődő infokommunikációs, részben mesterségesintelligencia-technológia. Mindannyiunk képzeletét megragadja, filozófiai diskurzusok tárgya. De akarunk-e tényleg intelligens, személyiséggel bíró gépeket?
Mesterséges intelligencia az egészségügyben
2017. február 4. 9:30
A mesterséges intelligencia több sebészek munkáját támogató robotrendszereknél, például a műtétekben segédkező Da Vincinél. Programok, algoritmusok diagnosztizálnak, dolgoznak ki személyes gyógymódokat. Nem fáradnak, nem hibáznak, fanfáros hagymáz és apokaliptikus riogatás nélkül is az egészségügy nélkülözhetetlen szereplőivé válnak.
Céges MI 2017-ben
2017. január 29. 8:20
A mesterségesintelligencia-technológiák gyors térhódításával a vállalatok is átalakulnak. Mit várhatunk 2017-ben a céges MI-től, melyek a legsürgősebben megoldandó problémák?
1
Az elektronikus tánczene születése
2017. január 18. 21:11
Krautrock. A mulatságos kifejezés mindent, csak nem mulatságos dolgot, hanem emlékeket, legendákat, egy másik kort idéz. Az elektronikus tánczene születését, Nyugat-Németországot a kései 1960-as és korai 1970-es években, Kraftwerket, Tangerine Dreamet, Klaus Schulzét, Faustot, Cant és még sok másokat. A január 28-29-i Chip Fesztivál 2017-en a Tangerine Dreamet láthatjuk.
Az LG, a Sony, a Panasonic és a Samsung új televíziói
2017. január 11. 8:20
Az idei CES alapján úgy tűnik, hogy a felgyorsulhat az OLED televíziók elterjedése. Az LG, a visszatérő Sony és a Panasonic egyértelműen állást foglalt a technológia mellett, a Samsung pedig eggyel tovább is lépett. Divatjamúlttá válik az LCD?