Az atomháború veszélye: a lengyel elnök már a nukleáris fegyverek befogadásáról beszél

2024. április 22. 15:14

Andrzej Duda lengyel elnök szerint Varsó készen áll arra, hogy atomfegyvert telepítsenek Lengyelország területén.

2024. április 22. 15:14
Andrzej Duda

Nyitókép: MATEUSZ SLODKOWSKI / AFP

A Nuclear Sharing NATO-program keretében Lengyelország kész atomfegyvert fogadni a területén, amennyiben a szövetségesek úgy döntenek – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök a Fakt lengyel napilapban hétfőn megjelent interjúban.

A múlt heti észak-amerikai útja során adott interjúban a lengyel államfő többek között a taktikai atomfegyverek külföldi telepítését lehetővé tevő NATO-programról (Nuclear Sharing) beszélt.

Úgy érvelt: Oroszország egyre nagyobb mértékben militarizálja a Lengyelországgal szomszédos Kalinyingrádi megyét, és az utóbbi időben atomfegyvert telepített Fehéroroszországba is.

Amennyiben az lenne a szövetségesek döntése, hogy a Nuclear Sharing keretében, a NATO keleti szárnya biztonsága erősítése érdekében atomfegyvert telepítsenek Lengyelország területén is, Varsó készen áll erre – fogalmazott Andrzej Duda. Közölte: a kérdés „bizonyos ideje” a lengyel-amerikai tárgyalások napirendjén szerepel, ő maga többször is tárgyalt erről.

Tavaly júniusban Mateusz Morawiecki akkori lengyel kormányfő Brüsszelben közölte: Lengyelország a NATO-hoz fordul Moszkva fehéroroszországi atomfegyver-telepítési tervei miatt, és kinyilvánította, hogy Varsó gyorsan szeretne cselekedni a Nuclear Sharing programhoz való lengyel csatlakozást illetően.

Donald Tusk is megszólalt

Andrzej Duda nyilatkozatáról újságírók Donald Tusk kormányfőt kérdezték hétfői sajtóértekezletén.

Türelmetlenül várom a találkozót Duda elnök úrral”

– válaszolt Tusk, hozzátéve: meg szeretné ismerni a nyilatkozat minden körülményét. A téma közvetlenül, egyértelműen érinti Lengyelország biztonságát – húzta alá a miniszterelnök.

Az 1950-es években elindított Nuclear Sharing program a NATO nukleáris elrettentési politikájának egyik alkotóeleme. Ennek értelmében az atomfegyverrel nem rendelkező tagállamok is részt vehetnek a nukleáris arzenál esetleges bevetésének tervezésében, s ilyen fegyvereket tárolhatnak saját területükön.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-80
2024. május 03. 22:15
🍓 ️ ­­A­­­ ­d­­ö­­g­­ö­­s­­ ­­­l­­á­­n­­­y­­­o­­k­ ­v­­­á­­r­n­­­a­k­­ ­r­­­á­d­­­ 👉 𝗪­𝗪­𝗪­­­.­­­𝗖­𝗨­­­𝗠𝟰­.­­­𝗙­­𝗨­𝗡
Mindenhova
2024. április 23. 22:40
Lengyelek ha nem bírnak magukkal és sokáig "imádkoznak" érte, megkaphatják az atomot, csak nem nyugatról, hanem keletről, és nem viszik hanem dobják.
Tommaso
2024. április 23. 18:52
Andrzej Duda államfő elitéli a Nyugat felé terjeszkedő Orosz Birodalmat, és az őket segitő, NATO-áruló ORBÁNT.
Tommaso
2024. április 23. 18:50
Mig az Orbán-rezsim politikusai és megvezetett hivei Alzheimer-kórban szenvednek - kiesett nekik 1849, 1915,1944,1956, 1968, 1979, 2014, 2022, addig a lengyel politikusok ( kormány és ellenzék egyaránt) jól tudja, hogy a Ruszki Birodalom életveszélyes Kelet-Közép-Európa számára. Ők még emlékeznek hazájuk többszöri ruszki megszállására. A magyar jobboldal -- sajnos NEM. Ebből még baj lehet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!